🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale







FOX 34 SL Factory Suspension Fork - 29"
XC courses are more technical than ever with the latest longer-travel XC bikes more than capable. With a stout full-width stance increased travel and tire clearance and svelte sub-1500g weight the new 34 SL Factory suspension fork is built to exceed the demands of modern XC and downcountry. Features Kashima Coating on upper tubes for added smoothness and durabilityFull-width 34mm chassis with aggressive generative design-aided arch and crown for 17% increase in stiffness and 10mm increase in travel over 34 SC at only 3% weight increase 20mm increased bushing overlap for reduced friction and greater stiffness with no increase in axle-to-crown length (compared to 34 SC) Longer air spring than 34 SC with larger negative volume mirrors 34 LT’s supple initial stroke and 34 SC’s supportive mid and end stroke Double-butted damper side stanchion for weight savings Lower Leg Bypass Channels relocated 90° inboard for improved bushing loading and reduced dynamic friction
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown, Remote |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 120, 130 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 540.5 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 63.5 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black, Orange |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX Model Year 26 , FOX MY26 |
| Stanchion Diameter | 34 |
Select Travel
Select Damper Configuration
Select Color
From $384.65
Original: $1,099.00
-65%FOX 34 SL Factory Suspension Fork - 29"—
$1,099.00
$384.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
XC courses are more technical than ever with the latest longer-travel XC bikes more than capable. With a stout full-width stance increased travel and tire clearance and svelte sub-1500g weight the new 34 SL Factory suspension fork is built to exceed the demands of modern XC and downcountry. Features Kashima Coating on upper tubes for added smoothness and durabilityFull-width 34mm chassis with aggressive generative design-aided arch and crown for 17% increase in stiffness and 10mm increase in travel over 34 SC at only 3% weight increase 20mm increased bushing overlap for reduced friction and greater stiffness with no increase in axle-to-crown length (compared to 34 SC) Longer air spring than 34 SC with larger negative volume mirrors 34 LT’s supple initial stroke and 34 SC’s supportive mid and end stroke Double-butted damper side stanchion for weight savings Lower Leg Bypass Channels relocated 90° inboard for improved bushing loading and reduced dynamic friction
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown, Remote |
| Brake Type | Post Mount 180 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 120, 130 |
| Offset | 44 |
| Axle to Crown Length | 540.5 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 63.5 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Shiny Black, Shiny Orange |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 29" |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black, Orange |
| Positive Spring | Air |
| keyword search | FOX Model Year 26 , FOX MY26 |
| Stanchion Diameter | 34 |





















