🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Fox Shox 32 Factory SC Fork 29" 44r 100 Grip SL P-LOrg
- Claimed lightest and stiffest 100mm XC Marathon fork on the market
- Radically engineered rear arch making the Step Cast legs 40% stiffer and nearly 100g lighter than previous 32 SC
- Grip SL damper with choice of push lock or 3-position adjustable damper control
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- EVOL air spring optimized for linearity and top-out performance
- Lower leg bypass channels for silky-smooth fork action
- 160mm to 180mm rotor compatible post mount
- Superlight Kabolt SL thru-axle
- Tapered threadless steerer
- 2.4" max tire size
- Starting weight 1278g (lighter due to changes to crown finish)
| Model | 32 |
| F | S |
| Push | Lock |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 100mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Orange |
$1,029.00
Fox Shox 32 Factory SC Fork 29" 44r 100 Grip SL P-LOrg—
$1,029.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Claimed lightest and stiffest 100mm XC Marathon fork on the market
- Radically engineered rear arch making the Step Cast legs 40% stiffer and nearly 100g lighter than previous 32 SC
- Grip SL damper with choice of push lock or 3-position adjustable damper control
- Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima coating
- EVOL air spring optimized for linearity and top-out performance
- Lower leg bypass channels for silky-smooth fork action
- 160mm to 180mm rotor compatible post mount
- Superlight Kabolt SL thru-axle
- Tapered threadless steerer
- 2.4" max tire size
- Starting weight 1278g (lighter due to changes to crown finish)
| Model | 32 |
| F | S |
| Push | Lock |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 100mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-160) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Orange |














