🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Industry Nine 1/1 Enduro S Wheelset - 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, Black
Confident and capable of cleaning the A-line yet budget friendly to save up for a season of bucket list rides the 1/1 hub stays true to the performance heritage of Industry Nine. Featuring a dual phased-pawl drive mechanism accomplishing 90 POE and 4-degree engagement by way of a six pawl driver and 45 tooth drivering 1/1 takes a no-nonsense approach in welcoming riders to Industry Nine.Featuring a dual phased-pawl drive mechanism accomplishing 90 POE and 4degree engagement by way of a six pawl driver and 45 tooth drivering S is for steel in this case the spokes. A high performance 28h hub and conventional J-bend spokes Accommodates tire widths 2.3-2.8" 250lbs/113kg max rider weight 2-Year Warranty coverage against defects on your Industry Nine wheelset or Classic hubset
| Color | Black |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |
Select Wheel Size
Select Cassette Body Type
From $267.75
Original: $765.00
-65%Industry Nine 1/1 Enduro S Wheelset - 15 x 110mm/12 x 148mm, 6-Bolt, Black—
$765.00
$267.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Confident and capable of cleaning the A-line yet budget friendly to save up for a season of bucket list rides the 1/1 hub stays true to the performance heritage of Industry Nine. Featuring a dual phased-pawl drive mechanism accomplishing 90 POE and 4-degree engagement by way of a six pawl driver and 45 tooth drivering 1/1 takes a no-nonsense approach in welcoming riders to Industry Nine.Featuring a dual phased-pawl drive mechanism accomplishing 90 POE and 4degree engagement by way of a six pawl driver and 45 tooth drivering S is for steel in this case the spokes. A high performance 28h hub and conventional J-bend spokes Accommodates tire widths 2.3-2.8" 250lbs/113kg max rider weight 2-Year Warranty coverage against defects on your Industry Nine wheelset or Classic hubset
| Color | Black |
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30.5 |
| Cassette Body Type | Shimano HG, Shimano Micro Spline, SRAM XD |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |





















