
Industry Nine 1/1 GRCX-S 700c Disc Wheelset
- 455g alloy clincher disc rim (24.5mm inner width) with a tubeless ready profile
- Center Lock 1/1 Road hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 90 points of engagement and 4 degree engagement
- J-bend Sapim double butted spokes and alloy sapim spoke nipples for CX, Gravel or Touring adventures
- Compatible with 700x33-55mm tires
- 260lbs/118kg suggested rider weight limit
| Model | 1/1 GRCX-S |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road), Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | 1/1 |
| Hole | 28/28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | Premium |
| Internal W | 24.5mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1710g |
Original: $765.00
-65%$765.00
$267.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 455g alloy clincher disc rim (24.5mm inner width) with a tubeless ready profile
- Center Lock 1/1 Road hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 90 points of engagement and 4 degree engagement
- J-bend Sapim double butted spokes and alloy sapim spoke nipples for CX, Gravel or Touring adventures
- Compatible with 700x33-55mm tires
- 260lbs/118kg suggested rider weight limit
| Model | 1/1 GRCX-S |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (HG 11sp Road), Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | 1/1 |
| Hole | 28/28 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | Premium |
| Internal W | 24.5mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1710g |












