
Industry Nine Hydra2 DH S 29" Wheelset - 15x110/12x148
- Strong rim technology configured with J-bend steel spokes for the most abusive trails and E-bike use
- Disc specific, hollow bead wall aluminum clincher rim (40mm outer/31mm inner width) features a tubeless friendly bead shelf
- Hydra2 hubs with 870 P.O.E
- Approved for use on full power, Class 1 E-bikes
- Suggested tire width compatible with 2.3-2.6"
- 330bs/150kg suggested rider weight limit
| Model | Hydra2 DH S |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front/Rear (Micro Spline), Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | Hydra2 S |
| Hole | 32/32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | GR 300 |
| Internal W | 31mm |
| Depth | 21.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 2165g |
| E | bike-Yes |
Original: $1,045.00
-65%$1,045.00
$365.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Strong rim technology configured with J-bend steel spokes for the most abusive trails and E-bike use
- Disc specific, hollow bead wall aluminum clincher rim (40mm outer/31mm inner width) features a tubeless friendly bead shelf
- Hydra2 hubs with 870 P.O.E
- Approved for use on full power, Class 1 E-bikes
- Suggested tire width compatible with 2.3-2.6"
- 330bs/150kg suggested rider weight limit
| Model | Hydra2 DH S |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front/Rear (Micro Spline), Front/Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110/12x148 |
| Hub | Hydra2 S |
| Hole | 32/32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | GR 300 |
| Internal W | 31mm |
| Depth | 21.5mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 2165g |
| E | bike-Yes |












