
Kenda Booster Pro 29" Tubeless Tire
- The new Booster is a World Cup proven XC race tire that is aggressive enough to push traction to new limits
- Modern and aggressive look, optimized for fast rolling and cornering traction
- Newly developed race compound that is fast and grippy, especially on dry, loose over hard and rough and rocky terrain.
| Model | Booster Pro |
| Size | 29" |
| Width | 2.2", 2.4" |
| Casing | SCT |
| TPI | 120 |
| Compound | Single |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 670, 690 |
Original: $74.99
-65%$74.99
$26.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- The new Booster is a World Cup proven XC race tire that is aggressive enough to push traction to new limits
- Modern and aggressive look, optimized for fast rolling and cornering traction
- Newly developed race compound that is fast and grippy, especially on dry, loose over hard and rough and rocky terrain.
| Model | Booster Pro |
| Size | 29" |
| Width | 2.2", 2.4" |
| Casing | SCT |
| TPI | 120 |
| Compound | Single |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 670, 690 |












