
Kenda Hellkat Tire - 26 x 2.4 Tubeless Folding Black 120tpi ATC
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 807 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Original: $84.95
-65%$84.95
$29.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 807 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |












