🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kenda Juggernaut Tire - 26 x 4. Fat Clincher Folding Black 120tpi
The Juggernaut fat tire was inspired by the championship winning Millville 2 tire for grip in any environment and featuring multiple sizes with tread heights optimized for maximum performance. The Juggernaut is an unstoppable force is there more we need to say?Large casing for better flotation in snow Front and Rear application
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 835 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 101 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" Fat |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 30 |
$114.95
Kenda Juggernaut Tire - 26 x 4. Fat Clincher Folding Black 120tpi—
$114.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Juggernaut fat tire was inspired by the championship winning Millville 2 tire for grip in any environment and featuring multiple sizes with tread heights optimized for maximum performance. The Juggernaut is an unstoppable force is there more we need to say?Large casing for better flotation in snow Front and Rear application
| TPI | 120 |
| Color | Black |
| Weight | 835 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 101 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" Fat |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 4 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 30 |














