🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Kenda K-Rad Tire
More than 10 years after its introduction the K-Rad is a relevant today as when it first rolled into BMX parks across the world. Consistently the go to choice for riders of all skill levels for front and rear usage. Available in a wide range of tire widths as well as multiple wheel diameters the K-Rad is still a classic.Inverted tread design and knurled tread surface are low profile and fast rolling without sacrificing traction Front and Rear application
| TPI | 30, 60 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 54, 58, 83 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX, 507 / 24" BMX, 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | BMX, Street-DJ |
| Tire Diameter | 20", 24", 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95, 20 x 2.12, 20 x 3.3, 24 x 1.95, 24 x 2.30, 26 x 2.30 |
| Tire Type | Clincher |
| Designed for ebike | Yes |
| Weight | 490, 760 |
| PSI | 65, 80 |
Select Wheel Diameter
Select Tire Width
From $12.23
Original: $34.95
-65%Kenda K-Rad Tire—
$34.95
$12.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
More than 10 years after its introduction the K-Rad is a relevant today as when it first rolled into BMX parks across the world. Consistently the go to choice for riders of all skill levels for front and rear usage. Available in a wide range of tire widths as well as multiple wheel diameters the K-Rad is still a classic.Inverted tread design and knurled tread surface are low profile and fast rolling without sacrificing traction Front and Rear application
| TPI | 30, 60 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 50, 54, 58, 83 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX, 507 / 24" BMX, 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | BMX, Street-DJ |
| Tire Diameter | 20", 24", 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.95, 20 x 2.12, 20 x 3.3, 24 x 1.95, 24 x 2.30, 26 x 2.30 |
| Tire Type | Clincher |
| Designed for ebike | Yes |
| Weight | 490, 760 |
| PSI | 65, 80 |





















