
Kenda K-Rad Tire 26 x 2.3" - Black
- Checkerboard knobs with knurled surface
- Ribbing between knobs strengthens casing
- 60 tpi casing, 40-65 psi
| Model | K-Rad |
| Size | 26" |
| Width | 2.3" |
| Casing | Standard |
| TPI | 60 |
| Compound | Standard |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 750g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Checkerboard knobs with knurled surface
- Ribbing between knobs strengthens casing
- 60 tpi casing, 40-65 psi
| Model | K-Rad |
| Size | 26" |
| Width | 2.3" |
| Casing | Standard |
| TPI | 60 |
| Compound | Standard |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 750g |












