
Kenda K1247 Amrak Tire
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 56, 61, 71 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX, 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel, Mountain |
| Tire Diameter | 24", 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 24 x 2.40, 26 x 2.20, 26 x 2.40, 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 27.5 x 2.80, 29 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
Original: $39.95
-65%$39.95
$13.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 30 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 56, 61, 71 |
| ISO Diameter | 507 / 24" BMX, 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Gravel, Mountain |
| Tire Diameter | 24", 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 24 x 2.40, 26 x 2.20, 26 x 2.40, 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40, 27.5 x 2.80, 29 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |












