
Kenda Kaos Sport Tire - 20 x 2.8 Clincher Wire Black 35tpi
| TPI | 35 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 2.80 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 35 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 35 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX |
| Tire Intended Use | BMX |
| Tire Diameter | 20" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 20 x 2.80 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 35 |












