🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kenda Kwick Journey Sport KS 700c Tire
- Fast rolling trekking/commuter tire
- Deep sipes for water channeling in wet conditions and knurled shoulder knobs for corning confidence
- Reflective Tape across sidewalls for better urban nighttime visibility
- K-Shield (KS) - 3mm of sub-tread protection
| Model | Kwick Journey |
| Size | 700c |
| Width | 32mm, 35mm, 38mm, 42mm |
| Casing | KS |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 592g, 635g, 748g, 853g |
| E | Bike-E50 |
Select Tire Width
From $12.25
Original: $34.99
-65%Kenda Kwick Journey Sport KS 700c Tire—
$34.99
$12.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fast rolling trekking/commuter tire
- Deep sipes for water channeling in wet conditions and knurled shoulder knobs for corning confidence
- Reflective Tape across sidewalls for better urban nighttime visibility
- K-Shield (KS) - 3mm of sub-tread protection
| Model | Kwick Journey |
| Size | 700c |
| Width | 32mm, 35mm, 38mm, 42mm |
| Casing | KS |
| TPI | 60 |
| Compound | Single |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 592g, 635g, 748g, 853g |
| E | Bike-E50 |





















