🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kenda Kwick Journey Sport KS Tire - Clincher Wire, Black/Reflective
The Kwick Journey was designed for all the roads your journey will take you on. Built to last with a reinforced sidewall and K-Shield (KS) protection approved for use up to 30mph.Deep sipes for water channeling in wet conditions Knurled shoulder knobs for corning confidence Front and Rear application
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Weight | 604, 666, 800, 876, 954 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 34, 38, 44, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.35, 26 x 1.50, 26 x 1.75, 26 x 1.95, 27.5 x 1.75 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 60, 80, 85 |
Select Size
From $44.95
Kenda Kwick Journey Sport KS Tire - Clincher Wire, Black/Reflective—
$44.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kwick Journey was designed for all the roads your journey will take you on. Built to last with a reinforced sidewall and K-Shield (KS) protection approved for use up to 30mph.Deep sipes for water channeling in wet conditions Knurled shoulder knobs for corning confidence Front and Rear application
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black/Reflective |
| Weight | 604, 666, 800, 876, 954 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 34, 38, 44, 50 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Road, Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 26", 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 1.35, 26 x 1.50, 26 x 1.75, 26 x 1.95, 27.5 x 1.75 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 60, 80, 85 |





















