

Kenda Kwick Nine Sport 29" Tire
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 917, 964 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 52, 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.00, 29 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 50, 80 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 917, 964 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 52, 56 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.00, 29 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 50, 80 |












