



Kenda Kwick Seven.5 Tire - 27.5" Clincher Wire, Black/Reflective, 60tpi KS
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1053, 834, 928 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45, 52, 56, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 1.75, 27.5 x 2.00, 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 50, 65, 85 |
Original: $49.95
-65%$49.95
$17.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread |
| TPI | 60 |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 1053, 834, 928 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 45, 52, 56, 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Road |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 27.5 x 1.75, 27.5 x 2.00, 27.5 x 2.20, 27.5 x 2.40 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 50, 65, 85 |












