
Kenda Nevegal 2 TR K Tire 29" x 2.4" EN-DTC
- Redesign of the legendary Nevegal
- ATC: Advanced Trail Casing is optimized for the rigors of enduro and trail riding
- - EN-DTC: dual compound tread for lower rolling resistance and less wear
- - Tubeless ready tire
| Model | Nevegal2 |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | ATC |
| TPI | 120 |
| Compound | EN-DTC |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 895g |
Original: $74.95
-65%$74.95
$26.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Redesign of the legendary Nevegal
- ATC: Advanced Trail Casing is optimized for the rigors of enduro and trail riding
- - EN-DTC: dual compound tread for lower rolling resistance and less wear
- - Tubeless ready tire
| Model | Nevegal2 |
| Size | 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | ATC |
| TPI | 120 |
| Compound | EN-DTC |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 895g |












