🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kenda Nevegal DH Tire - 26 x 2.5 Clincher Wire Black
Kenda's ultimate mountain tire with dual casing for sidewall stiffness and protection.Tall knobs designed to penetrate and hold on loose terrain Stick-E rubber: 50 shore A durometer rubber for maximal traction and cornering
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.50 |
| Tire Type | Clincher |
$54.95
Kenda Nevegal DH Tire - 26 x 2.5 Clincher Wire Black—
$54.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Kenda's ultimate mountain tire with dual casing for sidewall stiffness and protection.Tall knobs designed to penetrate and hold on loose terrain Stick-E rubber: 50 shore A durometer rubber for maximal traction and cornering
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.50 |
| Tire Type | Clincher |














