

Kenda Nevegal Sport Tire
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 56 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 29 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 56 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 29 x 2.20 |
| Tire Type | Clincher |












