🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kenda Nevegal Tire
- Tall knobs designed to penetrate and hold on hardpacked to loose terrain
- Pro model with dual rubber compound and folding bead
- - DTC dual tread compound with 120 tpi casing
| Model | Nevegal Pro |
| Size | 26" |
| Width | 2.35" |
| Casing | Standard |
| TPI | 120 |
| Compound | DTC |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 695g |
Select Tire Size
Select Bead Type
Select Compound
From $15.73
Original: $44.95
-65%Kenda Nevegal Tire—
$44.95
$15.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tall knobs designed to penetrate and hold on hardpacked to loose terrain
- Pro model with dual rubber compound and folding bead
- - DTC dual tread compound with 120 tpi casing
| Model | Nevegal Pro |
| Size | 26" |
| Width | 2.35" |
| Casing | Standard |
| TPI | 120 |
| Compound | DTC |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 695g |





















