
Kenda Nevegal Wheelchair Tire 24 x 2.1"
- Knobs designed to penetrate and hold on hardpacked to loose terrain for wheelchairs, not bicycle usage
- L3R: Low rolling resistance rubber compound, with non-marking attributes
- CAP: casing added protection, 65% more puncture protection
| Model | Nevegal Wheelchair |
| Size | 24" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Dual |
| TPI | 60 |
| Compound | L3R |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 435g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Knobs designed to penetrate and hold on hardpacked to loose terrain for wheelchairs, not bicycle usage
- L3R: Low rolling resistance rubber compound, with non-marking attributes
- CAP: casing added protection, 65% more puncture protection
| Model | Nevegal Wheelchair |
| Size | 24" |
| Width | 2.1" |
| Casing | Dual |
| TPI | 60 |
| Compound | L3R |
| Bead | Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 435g |












