
Kenda Nevegal X Pro Tire - Tubeless, Folding, Black
| Flat Protection | Sidewall |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 60 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.35, 27.5 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| TPI | 120 |
| Weight | 782, 827 |
| PSI | 50 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Sidewall |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53, 60 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 26 x 2.35, 27.5 x 2.35 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| TPI | 120 |
| Weight | 782, 827 |
| PSI | 50 |












