🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kenda Pinner Pro Tubeless Tire
The Pinner is Kenda’s dry condition gravity tire. Exclusively developed with Aaron Gwin the Pinner was done for World Cup tracks like Leogang and Lenzerheide and designed to hold its own against the toughest competitors. The Pinner shines with excellent cornering predictability and particularly high puncture protection.The tread pattern is done to work best on hard pack rocky or rooty and loose over hard conditions Tubeless ready
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1178, 923, 997 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 27.5+, 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Select Wheel Size
Select Casing Type
From $84.95
Kenda Pinner Pro Tubeless Tire—
$84.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pinner is Kenda’s dry condition gravity tire. Exclusively developed with Aaron Gwin the Pinner was done for World Cup tracks like Leogang and Lenzerheide and designed to hold its own against the toughest competitors. The Pinner shines with excellent cornering predictability and particularly high puncture protection.The tread pattern is done to work best on hard pack rocky or rooty and loose over hard conditions Tubeless ready
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1178, 923, 997 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 27.5+, 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |





















