🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Kenda Small Block-8 Tires
- Hard pack XC race tire, one of Kenda's fastest rolling MTB tires
- Small Nevegal-shaped knobs offer surprising grip
- Pro model with dual rubber compound and folding bead
- - DTC dual tread compound with 120 tpi casing
| Model | Small Block-8 Pro, Small Block-8 Sport |
| Size | 26" |
| Width | 2.1", 2.35" |
| Casing | Standard |
| TPI | 120, 60 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding, Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless, Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 590g, 592g, 840g |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
Select Rim Size
Select Tire Width
Select Type
From $44.95
Kenda Small Block-8 Tires—
$44.95
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hard pack XC race tire, one of Kenda's fastest rolling MTB tires
- Small Nevegal-shaped knobs offer surprising grip
- Pro model with dual rubber compound and folding bead
- - DTC dual tread compound with 120 tpi casing
| Model | Small Block-8 Pro, Small Block-8 Sport |
| Size | 26" |
| Width | 2.1", 2.35" |
| Casing | Standard |
| TPI | 120, 60 |
| Compound | Dual |
| Bead | Folding, Non-Folding |
| Type | Non-Tubeless, Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 590g, 592g, 840g |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |





















