🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Kenda Small Block-8 TR Cross K Tire 700 x 32c DTC
- Aggressive tread Cyclocross race tire
- Eight small Nevegal-shaped knobs across the tire for better bite
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing
- - Tubeless ready (TR) casing with modified bead shape for better sealing and SCT sidewall for optimized air and sealant retention
| Model | Small Block-8 Cross |
| Size | 700c |
| Width | 32mm |
| Casing | GCT |
| TPI | 120 |
| Compound | DTC |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 404g |
$59.99
Kenda Small Block-8 TR Cross K Tire 700 x 32c DTC—
$59.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Aggressive tread Cyclocross race tire
- Eight small Nevegal-shaped knobs across the tire for better bite
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing
- DTC dual tread compound with 120 tpi casing
- - Tubeless ready (TR) casing with modified bead shape for better sealing and SCT sidewall for optimized air and sealant retention
| Model | Small Block-8 Cross |
| Size | 700c |
| Width | 32mm |
| Casing | GCT |
| TPI | 120 |
| Compound | DTC |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 404g |














