🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Maxxis Aspen ST 29" Tire
- Lightweight XC race tire
- Features a high volume casing, ultra low profile center tread
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - MaxxSpeed Silica: Silica filler in the rubber polymer for reduced rolling resistance and better traction in the wet
- - 120tpi casing
| Model | Aspen ST |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO |
| TPI | 120, 170 |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 610, 670g, 685g, 750g |
| Flat Protection | Sidewall |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Select Width
Select Tpi
Select Casing
From $29.40
Original: $84.00
-65%Maxxis Aspen ST 29" Tire—
$84.00
$29.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Lightweight XC race tire
- Features a high volume casing, ultra low profile center tread
- EXO: additional densely woven, lightweight, flexible fabric added to casing for enhanced puncture protection
- - TR: tubeless ready
- - MaxxSpeed Silica: Silica filler in the rubber polymer for reduced rolling resistance and better traction in the wet
- - 120tpi casing
| Model | Aspen ST |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO |
| TPI | 120, 170 |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 610, 670g, 685g, 750g |
| Flat Protection | Sidewall |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |





















