🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Maxxis Aspen Tire - 29" Tubeless
The Aspen is a lightweight XC tire that is designed to roll fast and still provide enough traction to keep you going when the trail gets rough.Low profile tread design rolls fast and still delivers grip for climbing and braking Aggressive side lugs dig into soft terrain to provide additional cornering traction Intended use: hardpack loose over hard medium
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120, 170 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57, 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 60 |
| Weight | 650g, 691, 710g, 760 |
| Model | Aspen |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
Select Tire Size
Select Casing Type
From $91.00
Maxxis Aspen Tire - 29" Tubeless—
$91.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Aspen is a lightweight XC tire that is designed to roll fast and still provide enough traction to keep you going when the trail gets rough.Low profile tread design rolls fast and still delivers grip for climbing and braking Aggressive side lugs dig into soft terrain to provide additional cornering traction Intended use: hardpack loose over hard medium
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120, 170 |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 57, 61 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.25, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50, 60 |
| Weight | 650g, 691, 710g, 760 |
| Model | Aspen |
| Size | 29" |
| Width | 2.25", 2.4" |
| Casing | EXO |
| Compound | MaxxSpeed Silica |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |





















