🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



Maxxis High Roller III Tire - 3C Maxx Grip
- Hybrid tread design provides the soil penetration of a wet weather mid-spike while retaining the cornering control and hard surface traction of a dry conditions tire
- Open center tread pattern with large, well supported side knobs to withstand extreme cornering forces
- EXO+: Durable 60 TPI casing, add in EXO puncture protection layer in the sidewalls, and with a small butyl insert around the bead
- - TR: tubeless ready
- - 3C MaxxGrip: the ultimate in grip and slow rebound properties for unparalleled traction in DH applications
| Model | Highroller |
| Size | 27.5", 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DD, EXO+ |
| TPI | 120, 2x60, 60 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1110g, 1145g, 1225g |
| Flat Protection | Sidewall |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |
Select Size
Select Casing Type
From $94.00
Maxxis High Roller III Tire - 3C Maxx Grip—
$94.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Hybrid tread design provides the soil penetration of a wet weather mid-spike while retaining the cornering control and hard surface traction of a dry conditions tire
- Open center tread pattern with large, well supported side knobs to withstand extreme cornering forces
- EXO+: Durable 60 TPI casing, add in EXO puncture protection layer in the sidewalls, and with a small butyl insert around the bead
- - TR: tubeless ready
- - 3C MaxxGrip: the ultimate in grip and slow rebound properties for unparalleled traction in DH applications
| Model | Highroller |
| Size | 27.5", 29" |
| Width | 2.4" |
| Casing | DD, EXO+ |
| TPI | 120, 2x60, 60 |
| Compound | 3C MaxxGrip |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1110g, 1145g, 1225g |
| Flat Protection | Sidewall |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 50 |





















