🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Maxxis Pace Tire
The Pace is an extremely fast rolling tire that excels on dry hardpacked terrain.High volume casing with low profile tread to minimize rolling resistance Intended use: hardpack loose over hard medium
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 657 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 27.5 x 2.10, 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher, Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |
Select Diameter
Select Tire Type
From $15.05
Original: $43.00
-65%Maxxis Pace Tire—
$43.00
$15.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pace is an extremely fast rolling tire that excels on dry hardpacked terrain.High volume casing with low profile tread to minimize rolling resistance Intended use: hardpack loose over hard medium
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 657 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 53 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN, 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26", 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 26 x 2.10, 27.5 x 2.10, 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher, Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 60 |





















