🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Maxxis Shorty Tire
When conditions get extreme the Shorty delivers maximum traction for maximum output.Mid spike tread pattern excels in loose and muddy conditions Tall side knobs penetrate loose soil and mud to provide predictable stable cornering Intended use: loose mud wet
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61, 64 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 27.5 x 2.50, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1280 |
| PSI | 50 |
Select Size
Select Tread Type
Select Tpi
From $32.55
Original: $93.00
-65%Maxxis Shorty Tire—
$93.00
$32.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
When conditions get extreme the Shorty delivers maximum traction for maximum output.Mid spike tread pattern excels in loose and muddy conditions Tall side knobs penetrate loose soil and mud to provide predictable stable cornering Intended use: loose mud wet
| Flat Protection | Sidewall |
| TPI | 120, 60 |
| Color | Black |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 61, 64 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5", 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.40, 27.5 x 2.50, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Weight | 1280 |
| PSI | 50 |





















