🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Maxxis Torch Tire
The Torch is designed as an all-out race tire that delivers low weight and maximum performance on the BMX track.Refined tread pattern for optimal grip on hard surfaces Intended use: dirt flat park street
| Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall, Tread |
| TPI | 120 |
| Weight | 449, 630 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 44, 53 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX, 507 / 24" BMX, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX, Mountain |
| Tire Diameter | 20", 24", 29" |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.75, 24 x 1.75, 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |
Select Size
Select Bead Type
Select Construction
From $48.00
Maxxis Torch Tire—
$48.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Torch is designed as an all-out race tire that delivers low weight and maximum performance on the BMX track.Refined tread pattern for optimal grip on hard surfaces Intended use: dirt flat park street
| Color | Black |
| Flat Protection | Sidewall, Tread |
| TPI | 120 |
| Weight | 449, 630 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 44, 53 |
| ISO Diameter | 406 / 20" BMX, 507 / 24" BMX, 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | BMX, Mountain |
| Tire Diameter | 20", 24", 29" |
| Tire Bead | Folding, Wire |
| Labeled Size | 20 x 1.75, 24 x 1.75, 29 x 2.10 |
| Tire Type | Clincher |
| PSI | 65 |





















