
Origin8 Bolt Carbon Boost MTB XC Wheelset 29in Wheel Set
- TECH SPECS
| Diameter | 29in |
| Front/Rear or Set | Set |
| ID Width (mm) | 24 |
| Axle Size | Thru 15mm - Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | OR8 Bolt Carbon MTB XC |
| Hub Model | OR8 MT-1110 Elite MTB |
| Hub Spacing | |
| Hub Color | Blk |
| Gears | 8-11s MT |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | Sapim CX-Ray BK |
| Spoke Count | 32H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- TECH SPECS
| Diameter | 29in |
| Front/Rear or Set | Set |
| ID Width (mm) | 24 |
| Axle Size | Thru 15mm - Thru 12mm |
| Rim Color | Blk |
| Rim Model | OR8 Bolt Carbon MTB XC |
| Hub Model | OR8 MT-1110 Elite MTB |
| Hub Spacing | |
| Hub Color | Blk |
| Gears | 8-11s MT |
| Brake Type | 6B |
| Spoke Type | Sapim CX-Ray BK |
| Spoke Count | 32H |
| Wall | Dbl |
| Valve Type | PV |












