



Panaracer Agilest 700c Tire
- Reinforced high performance tire is ideal for rough roads and mitigating punctures
- ZSG (Zero Slip Grip) Agile compound natural rubber improves rolling resistance and grip in all weather conditions
- AX-Alpha Cord: Advanced Extra Alpha casing to deliver low rolling resistance supple ride
| Model | Agilest |
| Size | 700c |
| Width | 28mm |
| Casing | AX-Alpha Cord |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Agile |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 210g |
Original: $56.99
-65%$56.99
$19.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Reinforced high performance tire is ideal for rough roads and mitigating punctures
- ZSG (Zero Slip Grip) Agile compound natural rubber improves rolling resistance and grip in all weather conditions
- AX-Alpha Cord: Advanced Extra Alpha casing to deliver low rolling resistance supple ride
| Model | Agilest |
| Size | 700c |
| Width | 28mm |
| Casing | AX-Alpha Cord |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Agile |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 210g |












