

Panaracer Agilest Duro 700c Tire
- Increased puncture resistance model of the Agilest range
- Reinforced high performance tire is ideal for rough roads and mitigating punctures
- ZSG (Zero Slip Grip) Agile compound natural rubber improves rolling resistance and grip in all weather conditions
- Tough and flex super outer shield (TF Super Outer) Pro Tite Belt (PT) casing for reliable performance
| Model | Agilest Duro |
| Size | 700c |
| Width | 25mm, 28mm |
| Casing | TF Super Outer PT |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Agile |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 220g, 250g |
Original: $59.99
-65%$59.99
$21.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Increased puncture resistance model of the Agilest range
- Reinforced high performance tire is ideal for rough roads and mitigating punctures
- ZSG (Zero Slip Grip) Agile compound natural rubber improves rolling resistance and grip in all weather conditions
- Tough and flex super outer shield (TF Super Outer) Pro Tite Belt (PT) casing for reliable performance
| Model | Agilest Duro |
| Size | 700c |
| Width | 25mm, 28mm |
| Casing | TF Super Outer PT |
| TPI | 120 |
| Compound | ZSG Agile |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 220g, 250g |












