
Panaracer Driver Pro Tire 29x2.2" Black
- Fast rolling small knob tire offers great handling and cornering ability
- Rounded profile with 2.5mm center knobs and 3mm side knobs
- Tubeless compatible (ASB) anti snake bite and (PR) puncture resistant shield casing
- ZSG: zero slip grip compound
| Model | Driver Pro |
| Size | 29" |
| Width | 2.2" |
| Casing | ASB PR |
| TPI | 60 |
| Compound | ZSG |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 650g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Fast rolling small knob tire offers great handling and cornering ability
- Rounded profile with 2.5mm center knobs and 3mm side knobs
- Tubeless compatible (ASB) anti snake bite and (PR) puncture resistant shield casing
- ZSG: zero slip grip compound
| Model | Driver Pro |
| Size | 29" |
| Width | 2.2" |
| Casing | ASB PR |
| TPI | 60 |
| Compound | ZSG |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 650g |












