
Panaracer Ribmo Protite Tire 700x35 Black
- RiBMo: short for Ride Bicycle More
- All Contact tread design features a fast rolling pointed centerline (smaller contact patch) and gentle center-to-side transition for added cornering predictability
- Protite Shield is 25% more puncture resistant than ProTex
- 800D strong cord improves rigidity and pinch flat/side cut resistance
- Long wearing, smooth riding "Mile Cruncher" compound
| Model | Ribmo Protite |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Casing | 800D |
| TPI | 30 |
| Compound | Mile Cruncher |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 490g |
Original: $49.99
-65%$49.99
$17.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- RiBMo: short for Ride Bicycle More
- All Contact tread design features a fast rolling pointed centerline (smaller contact patch) and gentle center-to-side transition for added cornering predictability
- Protite Shield is 25% more puncture resistant than ProTex
- 800D strong cord improves rigidity and pinch flat/side cut resistance
- Long wearing, smooth riding "Mile Cruncher" compound
| Model | Ribmo Protite |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Casing | 800D |
| TPI | 30 |
| Compound | Mile Cruncher |
| Bead | Folding |
| Type | Non-Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 490g |












