
Pirelli Scorpion E-MTB S Tire - 29 x 2.6 Tubeless Folding Black
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1330 |
| Weight (oz) | 47 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 44 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1330 |
| Weight (oz) | 47 |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 65 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.60 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 44 |












