🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Pirelli Scorpion Trail M Tire - 29 x 2.4, Tubeless, Folding
The Scorpion Trail M is the best choice for trail riding where terrain can vary but speed is still the key factor. Medium profile tread pattern is ideal for riding quickly and confidently over a variety of terrains.SmartGRIP Compound: Long-lasting grip in both wet & dry conditions with increased resistance to tearing Multi-ply 60tpi Nylon for improved reliability and handing performance ProWALL protective sidewall reinforcement technology for enhanced puncture protection TLR tubeless-ready technology designed for easy mounting & bead stability
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black w/Yellow Label |
| Weight | 930 |
| Weight (oz) | 33 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |
Select Color
From $36.02
Original: $102.90
-65%Pirelli Scorpion Trail M Tire - 29 x 2.4, Tubeless, Folding—
$102.90
$36.02Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Scorpion Trail M is the best choice for trail riding where terrain can vary but speed is still the key factor. Medium profile tread pattern is ideal for riding quickly and confidently over a variety of terrains.SmartGRIP Compound: Long-lasting grip in both wet & dry conditions with increased resistance to tearing Multi-ply 60tpi Nylon for improved reliability and handing performance ProWALL protective sidewall reinforcement technology for enhanced puncture protection TLR tubeless-ready technology designed for easy mounting & bead stability
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black, Black w/Yellow Label |
| Weight | 930 |
| Weight (oz) | 33 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |





















