

Pirelli Scorpion XC H Tire - 29" Tubeless Folding
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Classic Tan |
| Weight | 660, 785 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 55, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.2, 29 x 2.20, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |
Original: $97.90
-65%$97.90
$34.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black/Classic Tan |
| Weight | 660, 785 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 55, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.2, 29 x 2.20, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |












