🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale




Pirelli Scorpion XC M Tire - 29", Tubeless, Folding
Scorpion XC M is the modern take on mixed-terrain tacing born from World Cup experience; the XC M is a reimagined approach to cross-country performance. Designed to strike the perfect balance between low rolling resistance and reliable grip it’s built for today’s dynamic XC racing— from marathon distances to explosive XCO laps.M – Optimized for maximum grip on technical and looser surfaces With a medium tread height and spacing the M is tailored for confident fast riding across varied terrain. Whether it’s natural trails or man-made obstacles this tire adapts seamlessly making it the ideal choice for technical tracks Race Compound delivers exceptional chemical grip especially in wet conditions. This allows for a lower more efficient tread design with a compact central channel optimizing acceleration and rollingspeed without sacrificing control Multi-ply 120tpi Nylon for lightness and rolling performance TLR tubeless-ready technology designed for easy mounting and bead stability
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black w/Yellow Label, Black/Classic Tan |
| Weight | 660, 720, 825 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 55, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.20, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |
Select Tire Width
Select Color
From $34.27
Original: $97.90
-65%Pirelli Scorpion XC M Tire - 29", Tubeless, Folding—
$97.90
$34.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Scorpion XC M is the modern take on mixed-terrain tacing born from World Cup experience; the XC M is a reimagined approach to cross-country performance. Designed to strike the perfect balance between low rolling resistance and reliable grip it’s built for today’s dynamic XC racing— from marathon distances to explosive XCO laps.M – Optimized for maximum grip on technical and looser surfaces With a medium tread height and spacing the M is tailored for confident fast riding across varied terrain. Whether it’s natural trails or man-made obstacles this tire adapts seamlessly making it the ideal choice for technical tracks Race Compound delivers exceptional chemical grip especially in wet conditions. This allows for a lower more efficient tread design with a compact central channel optimizing acceleration and rollingspeed without sacrificing control Multi-ply 120tpi Nylon for lightness and rolling performance TLR tubeless-ready technology designed for easy mounting and bead stability
| Flat Protection | Tread, Tread and Sidewall |
| TPI | 120 |
| Color | Black, Black w/Yellow Label, Black/Classic Tan |
| Weight | 660, 720, 825 |
| Defined Color | Black, Tan |
| ISO Width (mm) | 55, 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 29 x 2.20, 29 x 2.40 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 58 |





















