
Pirelli SporTube Tube, Presta Valve
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Fixed |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Weight | 150, 200, 210, 260, 300 |
| ISO Width (mm) | 40, 58, 60, 66, 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 - 2.4, 27.5 x 2.5 - 2.8, 29 x 2.1 - 2.3, 29 x 2.4 - 2.6, 700 x 32 - 40 |
Original: $8.90
-65%$8.90
$3.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Shaft Type | Threaded |
| Tube Compound | Butyl |
| Valve Core | Fixed |
| Valve | Presta Med 41-55mm |
| Weight | 150, 200, 210, 260, 300 |
| ISO Width (mm) | 40, 58, 60, 66, 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Labeled Size | 27.5 x 2.1 - 2.4, 27.5 x 2.5 - 2.8, 29 x 2.1 - 2.3, 29 x 2.4 - 2.6, 700 x 32 - 40 |












