🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Quality Wheels DT 370 / WTB KOM i30 Front Wheel - 15 x 110mm 6-Bolt, Black
WTB's KOM Trail rims support a no compromise yet still affordable upgrade wheel option for your trail or enduro machine. Stainless steel spokes and premium nipples ensure a quality build that will perform.E-bike rated rims 32 hole Professional tubeless tape installation included
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Select Wheel Size
From $199.00
Quality Wheels DT 370 / WTB KOM i30 Front Wheel - 15 x 110mm 6-Bolt, Black—
$199.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
WTB's KOM Trail rims support a no compromise yet still affordable upgrade wheel option for your trail or enduro machine. Stainless steel spokes and premium nipples ensure a quality build that will perform.E-bike rated rims 32 hole Professional tubeless tape installation included
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |














