🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Quality Wheels Shimano SLX/DT E532 Rear Wheel - 12 x 148mm, Center-Lock, Micro Spline, Black
Enduro World Series designs and performance paired with real world value and reliability. These wheels were built to get you on the podium or your trail PR with a modest budget.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included Micro Spline 28 Hole Professional tubeless tape installation included
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Select Tire Size
From $229.00
Quality Wheels Shimano SLX/DT E532 Rear Wheel - 12 x 148mm, Center-Lock, Micro Spline, Black—
$229.00
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enduro World Series designs and performance paired with real world value and reliability. These wheels were built to get you on the podium or your trail PR with a modest budget.30mm inner width Center-Lock Disc Tubeless Ready Rotor Lock Ring not included Micro Spline 28 Hole Professional tubeless tape installation included
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5", 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |














