🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Race Face Turbine-R 35 29" Rear Wheel 12x148 Boost XD Black
- Traction optimized wide profile rim ideal for wider tires (2.4-2.8")
- Asymmetric rims and same length spokes for nearly even left/right tension
- 35mm ID, 38.5mm OD double wall 6069 aluminum rim (40% stronger than 6061)
- Tubeless ready rims, tires mount easily without a compressor
- Wide bearing stance for reduced radial loading
- Hub end caps are easily replaced to fit virtually any axle standard
- 120-point, 6x3-pawl system engages every 3 degrees
- International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Built with double butted spokes and brass spoke nipples
- Choose SRAM XD or Shimano Micro Spline freehub
- 1853g f/r set
| Model | Turbine-R 35 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Vault |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Arc 35 |
| Internal W | 35mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
$499.99
Race Face Turbine-R 35 29" Rear Wheel 12x148 Boost XD Black—
$499.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Traction optimized wide profile rim ideal for wider tires (2.4-2.8")
- Asymmetric rims and same length spokes for nearly even left/right tension
- 35mm ID, 38.5mm OD double wall 6069 aluminum rim (40% stronger than 6061)
- Tubeless ready rims, tires mount easily without a compressor
- Wide bearing stance for reduced radial loading
- Hub end caps are easily replaced to fit virtually any axle standard
- 120-point, 6x3-pawl system engages every 3 degrees
- International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Built with double butted spokes and brass spoke nipples
- Choose SRAM XD or Shimano Micro Spline freehub
- 1853g f/r set
| Model | Turbine-R 35 |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (XD) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Vault |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Arc 35 |
| Internal W | 35mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |














