
Race Face Turbine-SL 29" Rear Wheel 12x148 Boost MS Blk
- Strong, lightweight 25mm ID, 28mm OD 6069 aluminum rims with Vault hubs
- Tubeless ready rims, tires mount easily without a compressor
- Asymmetric rims and same length spokes for nearly even left/right tension
- Hub end caps are easily replaced to fit virtually any axle standard
- 120-point, 6x3-pawl system engages every 3 degrees
- International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Built with double butted straight pull spokes and alloy spoke nipples
- Choose SRAM XD or Shimano Micro Spline freehub
- Lifetime warranty, crashes included
- 1635g f/r set
| Model | Turbine-SL |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Vault |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Turbine-SL |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |
Original: $499.99
-65%$499.99
$175.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Strong, lightweight 25mm ID, 28mm OD 6069 aluminum rims with Vault hubs
- Tubeless ready rims, tires mount easily without a compressor
- Asymmetric rims and same length spokes for nearly even left/right tension
- Hub end caps are easily replaced to fit virtually any axle standard
- 120-point, 6x3-pawl system engages every 3 degrees
- International Standard 6-bolt disc rotor mount
- Built with double butted straight pull spokes and alloy spoke nipples
- Choose SRAM XD or Shimano Micro Spline freehub
- Lifetime warranty, crashes included
- 1635g f/r set
| Model | Turbine-SL |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Rear (Micro Spline) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x148 |
| Hub | Vault |
| Hole | 28 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Turbine-SL |
| Internal W | 25mm |
| Depth | 20mm |
| Material | Aluminum |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | - |














