🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
























RaceFace Era Handlebar - Carbon
The Era handlebar was designed from the ground up narrowing the stem clamp area to allow both a quicker taper and an earlier rise to achieve RaceFace's meticulously researched Goldilocks (GL) tune. GL tune is the sweet spot for compliance preferred by most riders; stiffer was too harsh softer was too flexible.Nearly 100 individual pieces of hand-laid carbon fiber are bound together using a toughened epoxy resin with a specific layup for each bar variant. The result is the highest strength-to-weight ratio UD Carbon design and construction reduces arm pump and hand fatigue. Ride harder ride faster and enjoy a consistently compliant feel in every width and every rise Max stem clamp width is 60mm (not compatible with wider stems like Direct Mount stems) Designed for the abuse of All-Mountain and Enduro riding even on full-power e-bikes
| Rise | 10, 10mm, 20, 40, 40mm, 55mm |
| Material | Carbon |
| Back Sweep (deg) | 8 |
| Upsweep | 5 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Color | Black, Blue, Gray, Kash Money, Orange, Red, Silver, Stealth |
| Weight | 215g, 220, 225g |
| Width | 760, 760mm, 780, 800, 800mm |
| Defined Color | Black, Blue, Gold, Gray, Orange, Red |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Up/Back Sweep | 5/8 Deg |
Select Width
Select Rise
Select Color
From $59.15
Original: $169.00
-65%RaceFace Era Handlebar - Carbon—
$169.00
$59.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Era handlebar was designed from the ground up narrowing the stem clamp area to allow both a quicker taper and an earlier rise to achieve RaceFace's meticulously researched Goldilocks (GL) tune. GL tune is the sweet spot for compliance preferred by most riders; stiffer was too harsh softer was too flexible.Nearly 100 individual pieces of hand-laid carbon fiber are bound together using a toughened epoxy resin with a specific layup for each bar variant. The result is the highest strength-to-weight ratio UD Carbon design and construction reduces arm pump and hand fatigue. Ride harder ride faster and enjoy a consistently compliant feel in every width and every rise Max stem clamp width is 60mm (not compatible with wider stems like Direct Mount stems) Designed for the abuse of All-Mountain and Enduro riding even on full-power e-bikes
| Rise | 10, 10mm, 20, 40, 40mm, 55mm |
| Material | Carbon |
| Back Sweep (deg) | 8 |
| Upsweep | 5 |
| Bar Clamp Diameter (mm) | 35.0 |
| Color | Black, Blue, Gray, Kash Money, Orange, Red, Silver, Stealth |
| Weight | 215g, 220, 225g |
| Width | 760, 760mm, 780, 800, 800mm |
| Defined Color | Black, Blue, Gold, Gray, Orange, Red |
| Clamp Dia. | 35.0mm |
| Up/Back Sweep | 5/8 Deg |





















