🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


RockShox ZEB Select Charger RC Suspension Fork
ZEB Select is packed with performance in a stout 38mm chassis and features the updated DebonAirâ„¢ air spring with the trusted Chargerâ„¢ RC damper. SKF wiper seals and Maxima Plush fluid reduce friction silences noise and provides all-around lasting performance anywhere you need it to be.Chargerâ„¢ RC damper featuring low speed compression adjustment Large 38mm chassis for increased stiffness and rider confidence Updated highly tunable DebonAirâ„¢ air spring offers a buttery smooth feel off the top and maintains a higher ride height for increased confidence in steep terrain Ultra-low friction SKF wiper seals provide long lasting fork performance and improve overall suspension feel Maxima Plush damping fluid reduces friction and silences damper noise
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 200 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160, 170, 180, 190 |
| Offset | 38, 44 |
| Axle to Crown Length | 557, 567, 576, 577, 586, 587, 596, 606 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Diffusion Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 38 |
| Weight | 2252 |
Select Wheel Size
Select Travel Length
Select Offset
From $285.25
Original: $815.00
-65%RockShox ZEB Select Charger RC Suspension Fork—
$815.00
$285.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ZEB Select is packed with performance in a stout 38mm chassis and features the updated DebonAirâ„¢ air spring with the trusted Chargerâ„¢ RC damper. SKF wiper seals and Maxima Plush fluid reduce friction silences noise and provides all-around lasting performance anywhere you need it to be.Chargerâ„¢ RC damper featuring low speed compression adjustment Large 38mm chassis for increased stiffness and rider confidence Updated highly tunable DebonAirâ„¢ air spring offers a buttery smooth feel off the top and maintains a higher ride height for increased confidence in steep terrain Ultra-low friction SKF wiper seals provide long lasting fork performance and improve overall suspension feel Maxima Plush damping fluid reduces friction and silences damper noise
| Steerer Type | Tapered |
| Lockout Switch | Crown |
| Brake Type | Post Mount 200 |
| Negative Spring | Air |
| Travel (mm) | 160, 170, 180, 190 |
| Offset | 38, 44 |
| Axle to Crown Length | 557, 567, 576, 577, 586, 587, 596, 606 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Maximum Tire Width | 81 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Color | Diffusion Black |
| Crown Race | 40 |
| Wheel Size | 27.5", 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Defined Color | Black |
| Positive Spring | Air |
| Stanchion Diameter | 38 |
| Weight | 2252 |





















