
Salsa Timberjack SLX Bike - 27.5", Aluminum, Mint Green
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 570, 615.3, 639, 659.3 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Mint Green |
| Mfg Size | Large, Medium, X-Large, X-Small |
| Platform | Timberjack |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Green |
Original: $2,099.00
-65%$2,099.00
$734.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Brake Type | Disc |
| TT (Effective) | 570, 615.3, 639, 659.3 |
| Fork Type | Suspension |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Type | Rigid |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Color | Mint Green |
| Mfg Size | Large, Medium, X-Large, X-Small |
| Platform | Timberjack |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Green |















