🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale


Schwalbe Al Mighty Tire - 26 x 4.8" Tubeless Folding BLK Evolution Line Addix Speed Grip Super Ground E-25
Al Mighty Fatbike tires are designed for the most extreme conditions.Optimized tread for deep mud and snow Extremely stable braking and traction edges in the middle area Long leading edges in transition and shoulder area for more controlled steering response Tires available with studs or with stud ready blocks E-25 rated for E-bike applications
| Flat Protection | Sidewall |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 122 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 4.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
Select Studded
From $52.15
Original: $149.00
-65%Schwalbe Al Mighty Tire - 26 x 4.8" Tubeless Folding BLK Evolution Line Addix Speed Grip Super Ground E-25—
$149.00
$52.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Al Mighty Fatbike tires are designed for the most extreme conditions.Optimized tread for deep mud and snow Extremely stable braking and traction edges in the middle area Long leading edges in transition and shoulder area for more controlled steering response Tires available with studs or with stud ready blocks E-25 rated for E-bike applications
| Flat Protection | Sidewall |
| Color | Black |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 122 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Fat Bike |
| Tire Diameter | 26" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 4.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |





















