🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale

Schwalbe Big Apple Perf Lite RG 29x2.35 Standard Tire
The Schwalbe Big Apple began the Balloonbike trend back in 2001. Comfortable cycling without the need for expensive technology. At the time it was a revolutionary idea. Today it is a growing trend and there is now a large selection of Balloonbikes with everything designed around the Big Apple.Built-in "suspension" which absorbs over 36% of vibrations at the handlebar
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 890 |
| Weight (oz) | 31 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Type | Clincher |
$54.87
Schwalbe Big Apple Perf Lite RG 29x2.35 Standard Tire—
$54.87
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Schwalbe Big Apple began the Balloonbike trend back in 2001. Comfortable cycling without the need for expensive technology. At the time it was a revolutionary idea. Today it is a growing trend and there is now a large selection of Balloonbikes with everything designed around the Big Apple.Built-in "suspension" which absorbs over 36% of vibrations at the handlebar
| Flat Protection | Tread |
| Color | Black/Reflective |
| Weight | 890 |
| Weight (oz) | 31 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 60 |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Intended Use | Touring-Hybrid |
| Tire Diameter | 29" |
| Tire Bead | Wire |
| Labeled Size | 29 x 2.35 |
| Tire Type | Clincher |














